Hibrit Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

HİBRİT ARAÇLARIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR

Hibrit Otomobillerin Avantajları

1- Çevre Dostu

Hibrit otomobillerin benzin ile çalışan otomobillerden en büyük farkı daha uzun menzile ve düşük emisyona (zararlı gaz salınımı) sahip olmasıdır. Hibrit bir otomobil benzinli ve elektrikli olmak üzere iki motora sahiptir. Bu ortaklaşa iş, hibrit otomobillerin daha çevreci ve yakıt tüketimi açısından daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.

2. Finansal Faydaları

Hibrit otomobiller hemen hemen ülkemizde kafi seviyede olmasa da bir çok ülkede kullanıcılar için cazip hale gelmesi için devletler tarafınca desteklenmektedir. (Düşük ötv veya mtv gibi)

3. Fosil Yakıtlara Daha az bağlarımlılık

Hibrit otomobiller daha az yakıt tüketmesi ve çevreci olmasından dolayı fosil yakıtlara olan bağlarımlılığı azaltmaktadır. Bunun bir etkisi olarak iç piyasadaki petrol tutarlarının düşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yaygınlaştıkça etkisi çok daha çok hissedilecektir.

4. Rejeneratif Fren Sistemi

Otomobilinizi kullanırken her frene basma durumunda hibrit çalgılar akünün doldurulmasını sağlarlar. Bu sistem frenlemeden dolayı açığa çıkan enerjinin boşa gitmesini engeller ve bu enerjiyi bir üreteç benzer biçimde kullanarak aracınızı fişe takarak şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

5. Hafif Malzemelerden Üretilmiş Olması

Hareketi esnasında daha az enerji ihtiyacı için hibrit çalgılar hafif malzemelerden üretilmektedir. Ayrıca benzinli motor normal araçlara nazaran daha küçük olduğu için enerji verimliliğine çok büyük tesir eder.

6. İkinci Elde Piyasa kıymetini Koruması

Artan yakıt tutarlarından dolayı insanoğlu artık hibrit çalgılara yönelmeye başladılar. Bu kullanıcı eğilimi de aracınızın ikinci el piyasasının hareketli ve iyi bir fiyata haiz olmasını elde edecektir.

Hibrit çalgıların bir çok avantajı vardır fakat maksimum dikkat çekenler; bütçenize gözle görülür bir destek vermesi ve en önemlisi gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmasıdır.

Hibrit Otomobillerin Dezavantajları

1. Daha azca Güç

İstisnai özel enstrumanlar hariç hibrit çalgılar ağırlıklı olarak minik bir benzin motoruna sahiptir ve elektrik motoru da çok fazla güç üretmez. Bundan dolayı hibrit araçlar şehir içi kullanımı için oldukça uygunken hız ve ivmelenme için pek de uygun değildir. Çünkü hibrit otomobillerin aynı sınıftaki benzinli yada dizel eş kıymet otomobillere yakın bir performans sunması hedeflenirken aslolan hedeflenen çevreyi korumaktır. Zira yüksek güç üreten (naturel olarak fazla emisyon) motorlar pek kullanılmaz ve günlük kullanıma çok uygundur.

2. Pahalılık

Hibrit enstrumanlar normal çalgılara gore devlet tarafından özel bir destek yoksa 10 bin TL civarı pahalı olabilir. Fakat bu fazladan ödediğiniz miktarı düşük tüketim ve düşük senelik vergiler yardımıyla yıllar içinde telafi edebilirsiniz. Ek olarak unutmayın ki yıllık kullanım mesafeniz düşük olduğu durumlarda telafi etmek olanakınız zorlaşıyor bile olsa satarken değerinde satabileceksiniz.

3. Yüksek Bakım harcamaları

Çift motorunun olması, sürekli iyileştirilen teknolojisi (bakım sıkıntılığu) onarım atölyeleri için onarım işlemlerini zorlaştırabilir ve ve yüksek bakım harcamaları bütçenize negatif etki edebilir. Ayrıca hibrit motordan anlayan uygulaman (usta) bulmak da çok basit olmayacaktır.

4. Yüksel Voltajlı Aküler

Kaza anında yüksek voltajdan kaynaklanan ölümcül etkisinde bırakır ortaya çıkabilir. Bu her ne kadar düşük bir olasılık olsa da üreticiler böyle bir kazanın olması için akü kutusun zarar görmesi yada kutuya yanlışlıkla erişilmesiyle olabileceğini söylemektedirler. Ayrıca hibrit yüksek voltaj kabloları görsel olarak rahatlıkla ayırt edilebilecek şekilde yerleştirilmiştir.

Hibritli Olmak veya Olmamak!

Hibrit otomobil almak ya da almamak çevre dostu bir bilinçten biraz daha çok şeyler yer alıyor. Örnek olarak satın aldığınız bölgede aracınızın bakımlarını rahatlıkla yapabiliyor musunuz yahut bakım masrafları nedir benzer biçimde tehlikeli sonuç öneme sahip bilgileri satın almayı organize ettiğinız üreticiden detaylı olarak öğrenmelisiniz. Ayrıca hibrit çalgılarla ilgili kampanyaları mutlaka takip ediniz.

Sürekli iyileştirme çalışmaları, çevre bilinci ve doğal yenilenebilir kaynak ihtiyacı hibrit ve elektrikli çalgıların önümüzdeki yıllarda pazarda iyi bir paya sahip olacaklarını işaret etmektedir.

Hibrit Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir  yazımız umarız size faydalı olmuştur.

Related posts

Leave a Comment