Hibrit Araç Nedir?

HİBRİT ARAÇ NEDİR?

Hibrit araba nedir?, Hibrit nedir?, Hibrit araç nedir?, Hibrit otomobil nedir? gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız bu yazımızda bunlara açıklık getirmeye çalıştık keyifli okumalar.

Hibrit Araçların Tarihi

Günümüzde hibrit otomobillerı otomobil hayatına tanıtan ve bu alanda ilk ciddi üretimi gerçekleştirerek önemli bir satış rakamına ulaşan marka her ne kadar Toyota olsa da, istenildiği vakit elektrikli, istenildiği zamansa benzinli motorla hareket eden otomobillerin kökeni çok daha eskiye dayanmaktadır. İlk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen bir otomobilde söz konusu sistem sıradan hali ile kullanılmıştır. Hibrit otomobiller için ticari olarak ilk atılımı yapan marka ise Toyota oldu. 1997 yılında geliştirdiği Toyota Prius modelinde seri üretime geçen Toyota, geride kalan 19 yıl içerisinde 9 milyonun üzerinde hibrit otomobil satmayı başardı. Toyota hibrit arabaları her ne kadar dünya otomobil sektörüne Prius modeliyle tanıtmış olsa da, ilerleyen dönemlerde benzer segmentteki enstrumanlarında da hibrit teknolojisini kullanmaya başladı. Örneğin 2012 senesinde yayımlanan Yaris modelinin hibrit versiyonu, Avrupa genelinde 50 binin üzerinde bir satış rakamına ulaşarak bu alanda önemli bir başarıya imza attı. Toyota’nın haricinde Honda da özellikle Civic modeli ile hibrit otomobil piyasasında önemli satış sayılarına ulaşırken, ilerleyen yıllarda diğer büyük otomobil markalarının da bu alanda önemli atılımlarda bulunması bekleniyor.

Hibrit otomobiller nasıl Çalışır?

Hibrit Arabalar Otomotiv endüstrisi her geçen gün elektrikli motorlar üzerinde devrim niteliğinde yenilikleri kamuoyuna duyuruyor olmasına ve elektrikli araçlar her geçen gün daha fazla trafikte yer almasına karşın, halen başta benzinli ve öteki motor türlerine karşı çok dezavantajlara sahip. Özellikle elektrikli otomobillerdeki uzun şarj süresi ve dolu bir bataryayla alınan maksimum mesafe bu dezavantajların başında geliyor. Benzin motorlu otomobillerde ise çevreye verilen zarar ve ülkemizde olduğu benzer biçimde yüksek fiyatlar araç sahipleri için başlıca sorunlar olarak öne çıkıyor.
Hibrit arabalar ise söz mevzusu farklı motor türlerini biraraya getirerek iki motor türündeki dezavantajları minimum düzeye indirerek araca hem performans, aynı zamanda yakıt tüketimi konusunda önemli avantajlar sağlıyor.
Hibrit otomobillerin, elektrikli otomobillerin aksine şarj edilme şeklinde bir şartı bulunmamaktadır. Hibrit arabalarda elektrik motorunun güç kaynağı gene aracın kendisi tarafından üretilmektedir. Hibrit otomobiller, sürüş sırasında benzin motorlu çalgıların kalkış, yoğun trafik gibi koşullarda harcadığı yüksek yakıt tüketiminin önüne geçerek, bu benzer biçimde durumlarda elektrik motorunu devreye sokmakta ve böylelikle araca hem performans, bununla beraber yakıt tüketiminde büyük avantaj sağlamaktadır. Hibrit arabalar, elektrikli motor yardımıyla de güç alabildiği için, klasik benzin motorlu çalgıların aksine büyük bir motora ihtiyaç duymamaktadır. Bu durum aracın hafiflemesini sağlayarak daha yüksek performans ve daha düşük yakıt tüketimini bununla beraber getirmektedir. Yani kısa bir tanımda bulunacak olursak, hibrit arabalar için iki farklı motor türünün bir arada olduğunu ve bu farklı motor türlerinin birbirinin dezavantajlı özelliklerini ortadan kaldıran bir çalışma prensibini barındırdığını söyleyebiliriz.

Hibrit otomobillerin Avantajları

Hibrit arabalar, sürücüsüne düşük yakıt tüketimine rağmen yüksek performans başta olmak üzere birçok avantajı sağlamaktadır.
Gürültüsüz ve performans kaybına niçin olmayan vites geçişi.
Şarj edilmeye gerek duymaması. Kendi elektrik enerjisini, kendisinin üretmesi.
Otomobil üzerinde priz vs. Benzer biçimde aksesuarların bulunmaması.
Frene basıldığında kendini şarj eden hibrit sistem.
Trafikte ve kırmızı ışıkta aracın harekete geçmesi sırasında meydana gelen aşırı yakıt tüketimini engellemesi.
Motorda ses ve gürültünün minumum seviyeye inmesi.
Düşük zararlı gaz salınımı.

Hibrit otomobillerin Dezavantajları

Hibrit otomobillerin avantajları olmasıyla birlikte, bazı dezavantajları da söz konusu;
basit çalgılara bakılırsa maliyeti oldukça fazladır.
Yeni bir sistem olmasında dolayı olası bir arıza onarım işlemlerinin maliyeti yüksek çıkabilir.
Hibrit enstrumanlar şehir içi trafiği için oldukça kullanışlı olsa da, hız isteyenlerin beklentilerini karşılayamayabilir.

Hibrit otomobil Vergileri Ne Kadar?

Ülkemizde elektrikli ve dizel otomobiller için bazı vergi indirimleri yapılmış olsa da, hibrit otomobiller içinse hemen hemen bir vergi indirimi söz konusu değildir. Sadece hibrit otomobil teknolojisini teşvik eden ülkelerin birçoğu hibrit arabalarda önemli vergi indirimlerine gitmişlerdir. Beklentiler ise Türkiye’de de ilerleyen dönemlerde hibrit otomobiller için bir vergi indirimi yapılacağı yönünde. Hibrit otomobillerin çevreye diğer arabalara gore daha azca zarar veriyor olması, çoğu ülkede teşvik edilmesinin en önemli sebeplerinin başlangıcında geliyor.

Related posts

Leave a Comment