Hibrid Araçlar Nasıl Çalışır ?

HİBRİD ARAÇLAR NASIL ÇALIŞIR ?

Hibrid araçların çalışma prensibi, hibrid arabalar nasıl çalışır, hibrid arabalar çalışma prensibi hakkında açıklamalar okuyacaksınız.

Benzin istasyonuna gidip, yüksek fiyatları gördüğünüz zaman hiç şok oldunuz mu yada canınız kötü biçimde sıkıldı mı? Tabiki evet diyeceksiniz. Bir depo benzine 50, 100 veya aracınıza bakılırsa 200 tl ödediğiniz süre, bunun daha ucuz bir yöntemi yok mu acaba diye ne olursa olsun düşünmüşsünüzdür. Yada aracınızın kullandığı yakıtın sera gazı tesiri icra ettiğinı bildiğiniz gibi ve bu sizi gerçekten endişelendiriyor.

Otomotiv endüstrisi bu endişelere cevap veren bir teknolojiye sahip: Hibrit çalgılar. Şu anda piyasada bir çok hibrit araç modeli bulunmaktadır. Ek olarak, otomotiv üretici firmaların bir çoğu da kendi hibrit modellerini üretme planı bulunduğunu açıklamıştır.

Hibrit bir otomobil iyi mi çalışır? Standart bir otomobile gore, litre başına 20-30 km daha fazla yol almanızı sağlayan yapının altında neler var? Ve daha çok yol almanızı sağlayan bu sistem, çevreyi geçekten daha mı az kirletiyor? Bu makalemizde, hibrit teknolojisinin iyi mi çalıştığı konusuna değineceğiz ve bir hibrit aracı, maksimum verimde kullanabilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.

Aslında bazı insanlar farkında olmasalar da hibrit bir araca sahipler. Örneğin mo-ped (Motor pedallı bisiklet), bir hibrit araç türüdür. Çünkü, sürücünün pedal gücüyle benzin motorunun gücünü birleştirerek çalışır. Kısaca, hibrit araçlar çevreımızda bolca mevcuttur. Trenleri çeken lokomotifler dizel-elektrik hibrit çalgılardır. Seattle benzer biçimde şehilerde de dizel-elektrik otobüsler kullanılmaktadır. Bu enstrumanlar, kablolu yerlerde elektrik ile, kablonun olmadığı kısımlarda ise dizel ile çalışırlar. Büyük maden kamyonları da dizel-elektrik hibrit araçlardandır. Denizaltılar da ek olarak hibrit araçlardandır. Bazılarında nükleer-elektrik, bazılarında ise dizel-elektrik kullanılır. İki yada daha çok güç deposunı direkt veya dolaylı olarak kullanarak güç sağlayan çalgılar, hibrit araçlardır. Yollarda gördüğümüz hibrit enstrumanların çoğu, benzin-elektrik hibrit araçlarıdır. Fransız otomotiv üreticisi PSA Peugeot Citroen, iki dizel-elektrik hibrit araç üzerinde çalışmaktadır. Benzin hibrit araçların piyasada bulunmasından dolayı, bu makalemizde onlar üzerine yoğunlaşacağız.

Benzin ve Elektrik Gücü

Benzin-elektrik hibrit çalgıları; isminden anlaşıldığı şeklinde, bir elektrik aracı ile bir benzin aracının içinde bulunan bir sistem ile çalışır. Şimdi, bir benzin gücü kullanan araç ile elektrik gücü kullanan tipik bir araç arasındaki farkları açıklayan bir kaç özellik ile başlayalım.

Benzin gücü ile çalışan araçlarda, yakıtı motora ulaştırmak için bir yakıt deposu bulunur. Motor ise lastikleri çevirmeye yarayan bir aktarım sistemine sahiptir.

Öte yandan bir elektrik aracı ise, bir akü setinden oluşan ve elektrik enerjisini bir elektrik motoruna ileten yapılardan doğar. Motor da, lastikleri çevirmeye yarayan bir aktarım sistemine haizdir.

Hibrit bir arabulucu sistem olarak düşünülebilir. Benzin kullanan bir araçta, bir elektrikli arabanın işlevlerini de yerine getirerek, aynı miktar yakıt ile daha fazla mesafe alınmasını ve emisyonunun düşürülmesini sağlar.

Verimli ve kullanışlı olması için bir arabanın bazı minimum gereksinimleri sağlaması gerekir. Bu özellikler:

* Yeni yakıt almadan önce, en azından 482 km yol alabilmesi
* kolay ve hızlı bir halde yeniden yakıt alabilmesi
* Yoldaki öteki trafiğe uyum sağlayabilmesi

Bir benzinli araç ta bu özelliklere sahiptir. Ancak, yakıt tasarrufu ve buna bağlı olarak aldığı mesafe daha azdır ve daha çok çsafha kirliliğine sebep olur. Bir elektrik aracı ise, neredeyse hiç çevre kirliliğine neden olmaz fakat yine şarj edilene kadar genel olarak 80 ile 161 km arasında bir yol alabilir.

Bir benzin-elektrik aracı, hem benzin gücünü bununla beraber elektrik gücünü bir araya getirerek uyumlu şekilde çalıştıran bir sisteme haizdir. Hibrit aracın elektrik enstrumanlardan en büyük farkı şarj prizi olmaması ve şarj edilme ihtiyacı duymamasıdır. Rejeneratif enerji yardımıyla kendi kendini şarj eder.

Hibrit-nasil-calisir
Toyota Hibrit Çalışma Prensibi [ http://www.Toyota.Com.Tr/hybrid-innovation/hibrit-nasil-calisir] Daha büyük resim için buraya tıklayınız
Benzin ve Elektrik Hibrit YapsıcaklıkBenzin-elektrik hibrit araçları aşağıdaki parçalara haizdir:

* Benzin motoru – Hibrit araçlar, standart bir araçta bulunan motorlara benzer şekilde bir motora sahiptirler. Sadece, hibrit çalgılardaki motor daha küçüktür. Bu motor, emisyonu azaltmak ve verimliliği artırmak için gelişmiş teknolojiler kullanır.

* Yakıt Tankı – Hibrit çalgılardaki yakıt tankı, benzin motoru için enerji depolama birimidir. Benzin, aküye bakılırsa daha yüksek enerji yoğunluğuna haizdir. Örneğin, bir birim benzin enerjisinin yerine geçebilecek akü enerjisi, bunun bin katına denk gelmektedir.

* Elektrik Motoru – Hibrit araçlardaki elektrik motoru çok gelişmiş ve karmaşa bir yapıya haizdir. Gelişmiş elektronik sistem, motorun hem de bir dinamo benzer biçimde çalışmasını sağlar. Örneğin, aracın hızlanması için, gerektiğinde enerjiyi aküden sağlayabilir. Ama bir dinamo olarak görev meydana getirdiğinda, araç yavaşlarken enerjiyi yine aküye depolar.

* Dinamo – Dinamo bir elektrik motoruna çok benzer yapıdadır. Ama, sadece elektrik enerjisinin üretilmesini sağlar. Çoğunlukla, seri hibrit enstrumanlarda kullanılır.

* Akü – Hibrit çalgılarda akü, elektrik motoru için enerji depolayan birimdir. Benzin motoruna güç elde eden yakıt tanklarındaki benzinin aksine, hibrit çalgılardaki elektrik motoru; aküden hem enerji alan, aynı zamanda bu enerjiyi yeniden yerine koyabilen bir sisteme sahiptir.

* Transmisyon (Vites Sistemi) – Hibrit araçlardaki transmisyon sistemi, standart bir enstrumantakiyle aynı temel özelliklere haizdir. Honda Insight şeklinde bazı hibrit araçlar, standart bir transmisyon sistemine sahiptir. Toyota Prius gibi öteki bazı çalgılar ise, daha sonra bahsedeceğimiz çok daha farklı bir transmisyon sistemine sahiptir.
Bir hibrit enstrumanta bulunan iki güç kaynağını farklı yollarla bir araya getirebilirsiniz. Paralel hibrit olarak malum bir yöntemde, motora benzin sağlayan bir yakıt tankı ve elektrik motoruna güç sağlayan bir akü seti bulunur. Motor ve elektrik motorunun her ikisi de aynı anda transmisyon sistemine müdahale edebilir ve bu sayede lastiklerin dönüşü sağlanır.

Seri hibritler de ise bunun aksine, benzin motoru bir dinamoyu çevirir. Dinamo da, aküyü şarj eder veya transmisyonu denetim eden elektrik motoruna güç sağlar. Bundan dolayı, benzin motoru araca direkt olarak güç sağlamaz.

Seri hibrit sistemde, yakıt tankından başlayarak, transmisyon ile bağlantı kuran parçalar bir hat üzerinde bulunurlar.

Bir hibrit aracın yapısı, araçlarda verimliliği yükseltmek için iki farklı güç deposunı kullanma prensibine dayanır.

Performans

Hibrit araçların temel özelliği, standart bir çalgıta bulunan benzin motoruna gore, çok daha küçük bir benzin motoruna haiz olmaları ve böylece daha fazla verim sağlamalarıdır. Bir çok araç, hızlı bir halde harekete geçmek için lüzumlu gücü sağlamaya yarayan büyük bir motora ihtiyaç duyar. Ancak, küçük bir motorda, daha minik ve hafifçe parçalar kullanılarak silindir sayısı azaltılır ve bu sayede maksimum bir yükleme sağlanarak motor çalıştırılır.

Minik motorların büyük motorlara kıyasla daha verimli olmasının bir çok sebebi vardır:

* Büyük bir motor, minik bir motora kıyasla daha ağırdır. Bu nedenle araç hızlanırken yada bir yokuşu çıkarken, daha çok güce gerekseme duyar.
* Büyük motorlarda pistonlar ve diğer dahili parçalar daha büyük ve ağırdır. Buna bağlı olarakta, silidirlerin yukarı ve aşağı doğru her hareketinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.
* Silindirlerin hareket etme alanı daha geniştir. Bu sebeple, herbir silindir için daha çok yakıt gerekir.
* Daha büyük motorlar çoğu zaman daha çok silindir sayısına sahiptir. Motor her çalıştırılmış olduğunda, araç hareket etmese bile, silindirler çalıştığı için yakıt kullanır.

Farklı motor tipine sahip aynı model araçların, yakıt tüketimi ve aldığı yol miktarının niçin farklı bulunduğunu bu motor yapıları açıklar. Eğer, her iki araçta aynı hız ile düz bir yolda sürülürse, küçük motorlu aracın daha azca yakıt tükettiği görülür. Her iki motor da aracın hareketi için aynı miktar gücü sağlamalıdır ama küçük motor daha azca güç ile bunu sağlamaktadır. Peki, bu ufak motorlar niçin daha azca güce ihtiyaç duymaktadır ve bunu nasıl sağlamaktadır?

Şimdi, Chevy Camaro benzer biçimde büyük bir V-8 motora haiz bir araç ile küçük bir benzin motoru ve elektrik motoru kullanan bir hibrit aracı kıyaslayalım. Camaro’da bulunan motor, aracın her sürüş şeklinde ve her vakit kafi gücü sağlar. Hibrit çalgıta bulunan motor ise, düzgüsel bir sürüşte kafi gelecek gücü sağlar fakat, bir yokuş çıkma veya ani hızlanma şeklinde durumlarda yardıma ihtiyaç duyar. Bu yardım, elektrik motoru ve aküden sağlanır. Bu sayede fazla güç gerektiren durumlarda yakıt yerine bu sistemler kullanılmış olur.

Standart bir araçtaki benzin motoru, maksimum güç gereksinimine göre boyutlandırılır. (gaz pedalına bastığınız süre gerekenden daha fazla güç gönderilir). Aslına bakarsak çoğu sürücü, sürüşlerin yüzde birinden az bir süre için bu maksimum gücü kullanır. Hibrit enstrumanlar ise daha ufak bir motora sahiptir ve bundan dolayı da, maksimum motor gücünden ziyade, averaj motor gücüne yakın bir gücü sağlayacak şekilde boyutlara sahiptir.

Bu yazımızda hibrid aralar nasıl çalışır ? hakkında bilgiler verdik.

Related posts

Leave a Comment